سایبان برقی در بهبود مصرف انرژی چه تأثیری دارد؟

 

اگر به زندگی گذشتگانمان نگاهی بیندازیم می‌بینیم که درگذشته ساخت هر خانه متناسب با شرایط آب و هوایی آن منطقه بوده است. مثلاً کوچه‌های باریک با دیوارهای بلندی که در شهر یزد وجود دارد و بازارهایی که به خاطر خنکی بیشتر در طول روز با سایبان پوشیده شده‌اند. با پیشرفت انسان‌ها طرح‌های جدیدی هم برای ساختمان سازی به وجود آمد و هم چنین سایبان‌های جدیدتری مثل سایبان برقی برای رفاه انسان مدرنیته ساخته شد.

 

 

طراحی ساختمان با هدف صرفه جویی انرژی :

یکی از مهم ترین ویژگی‌های یک ساختمان بعد از استحکام و زیبایی، بهینه بودن مصرف انرژی در سرما و گرما است. یعنی یک ساختمان خوب باید طوری طراحی شود که هنگام سرما و گرما کمترین میزان استفاده از انرژی را داشته باشد.

برای ساخت چنین ساختمانی باید شدت تابش نور خورشید در فصل‌های مختلف و میزان سایه بررسی شود. استفاده از انواع سایبان برقی یکی از بهترین راهکارها برای کاهش مصرف انرژی می‌باشد. با استفاده از نصب سایبان می‌توان مقدار گرمای جذب شده از طریق خورشید را کاهش داد.

 

 

زاویه خورشید مؤثر در نوع سایبان:

زاویه خورشید در مناطق مختلف متفاوت است و در ساعات مختلف روز هم تغییر می‌کند. پنجره ها یکی از اجزای ساختمان هستند که بیشترین میزان گرما و نور را نگه می‌دارند. سایبان برقی پنجره باعث می‌شود تا گرما به داخل ساختمان نفوذ نکند و به همین دلیل هوای داخل ساختمان خنک باقی بماند بنابراین استفاده از سایبان می‌تواند نقش بسزایی در بهینه سازی مصرف انرژی داشته باشد.

با تشکیل سایه روی پنجره یا دیوارهایی که شیشه ای هستند، فضای داخل ساختمان خنک باقی می‌ماند و باعث می‌شود تا کمتر از سیستم های سرمایشی استفاده شود. جالب است بدانید در صورت استفاده از سایبان برقی در نمای بیرون از ساختمان تا 90% از ورود گرما جلوگیری می‌شود ولی استفاده از پرده برقی فقط 25% از میزان گرما می‌کاهد.

 

 

انواع سایبان ها:

میزان کنترل تابش آفتاب، ورود نور و کاهش گرما بستگی به نوع سایبان انتخابی و پارچه‌ی استفاده شده در آن دارد که با تغییر آن ها میزان کنترل هم تغییر می‌کند.

سایبان برقی که متحرک است و امکان جمع شدن دارد به مالک اجازه می‌دهد که هر زمان دلش خواست آن را باز کند و مانع ورود نور به داخل شود، هرزمانی هم که نخواست سایبان را جمع کند اما سایبان های ثابت این قابلیت را ندارند و باید همیشه به صورت ثابت باقی بمانند.

 

 

 

انواع سایبان و مشخصات آن ها:

 

۱- سایبان مایل : سایبان های مایل با داشتن شیب، مانع ورود نور به فضایی که زیرشان است می‌شوند و فضا را خنک نگه می‌دارند. این سایبان ها قابل استفاده در فضاهای مختلفی مثل پارکینگ، استخر، تراس، مغازه و ... را دارند و بسیار کاربردی هستند.

 

۲- سایبان عمودی : سایبان های عمودی معمولاً داخل ساختمان پشت شیشه نصب می‌شوند و مثل پرده برقی هستند. این سایبان ها مانع ورود گرما به داخل می‌شوند و برای کاهش مصرف انرژی مفید هستند.

 

۳- سایبان ثابت : برای نصب سایبان های ثابت ابتدا باید وضعیت نور در ساعات مختلف روز بررسی شود و سپس با توجه به آن سایبان نصب شود. این نوع از سایبان ها قابلیت جمع و باز شدن ندارند و همیشه ثابت هستند.

 

۴- سایبان برقی : همه ی سایبان های مختلف را می‌توان برقی کرد و حتی با گذاشتن یک سنسور حسی روی آن ها کاری کرد که به صورت اتوماتیک با توجه به شرایط جمع و باز شوند.

 

۵- سایبان افقی : این نوع از سایبان ها مثل سقف هستند و می‌توان آن ها را برقی کرد تا هر زمانی که نیاز به سایبان نبود سقف جمع شود و هر وقت که نیاز بود باز شود.

منبع: سایبان برقی

دسته ها: حتما بدانید..

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.